Новини

Чи потрібне Україні лікарське самоврядування?

Це питання не ставиться під сумнів. Майже вся медична галузь підтримує ініціативу щодо передачі лікарській спільноті частини повноважень виконавчої влади, як це працює у країнах Євросоюзу. І сьогоднішній з’їзд Федерації громадських медичних об’єднань ще раз це підтвердив.

Повністю поділяю думку президента Національної академії медичних наук Віталія Цимбалюка: не чиновники в міністерстві, а медична спільнота має видавати ліцензію лікарю на професійну діяльність. Але певною мірою відкритим залишається питання – яким чином мають бути створені інституції лікарського самоврядування – їхня структура, повноваження, механізми формування.За роки незалежності у медичній спільноті не сформувалось єдиної, узгодженої позиції з цього питання. Тому воно й досі залишається дискусійним.

В різні часи розроблялись законодавчі ініціативи щодо лікарського самоврядування. Подавалось щонайменше п’ять законопроектів, однак жоден з них не був ухвалений Верховною Радою. Тому професійні медичні асоціації країни і досі діють винятково як об’єднання громадян, не маючи реальних важелів впливу на управління галуззю. У Комітеті здоров’я нації була створена робоча група для напрацювання єдиного рамкового законопроєкту, який мав урахувати альтернативні законодавчі ініціативи та пропозиції медичної громадськості. У законопроєкті № 2445-д зафіксовані основні засади та принципи професійного самоврядування медичних професій. Наш Комітет підтримав його та рекомендував Верховній Раді його розглянути.

Але хочу наголосити, що обговорення цього вкрай важливого питання триває. Комітет відкритий до пропозицій представників галузі, профільних громадських спілок та експертів.