Блоги

Дорожня карта на осінь: які “медичні” законопроєкти розгляне Рада?

Cтартував новий політичний сезон, почала роботу четверта сесія Верховної Ради IX скликання. Наші пріоритети залишились незмінними: продовження медичної реформи, захист медичних працівників, реагування на поширення СOVID-19, розвиток галузі через механізми державно-приватного партнерства, приведення української законодавчої бази до європейських стандартів, підвищення доступності лікарських засобів. По кожному з цих напрямів розробили відповідні законодавчі ініціативи.

COVID-19

В умовах пандемії в Україні відсутній повноцінний державний орган, який би займався контролем за санітарно-епідеміологічною ситуацією. Але нам в жодному випадку не потрібна сумнозвісна корупційна СЕС.

Нова структура за принципами та завданнями має стати аналогом американського Центру контролю захворюваності (CDC). Ця інституція займається боротьбою з туберкульозом, ВІЛ-СНІДом та іншими особливо небезпечними інфекційними захворюваннями. Основна увага приділяється профілактиці, упередженню та ранній діагностиці захворювань. І жодних невластивих функцій, як, наприклад, видача дозволів на будівництво чи фіто-санітарний контроль.

Створити український аналог CDC пропонується на базі Центру громадського здоров’я (зараз – підрозділ МОЗу). Але новому органу потрібна регіональна мережа підрозділів з широкими повноваженнями.

Деталі законопроєкту про систему громадського здоров’я, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя та безпеки населення ще узгоджуються. Розробкою займається Комітет разом з головним санітарним лікарем за підтримки міжнародних партнерів.

Державно-приватне партнерство

Нам потрібно зробити систему крові безпечною та сучасною по всій країні. Для цього ми пропонуємо Верховній Раді у другому читанні ухвалити проєкт Закону № 3648 про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові. Він дозволить відродити систему безоплатного донорства, запровадити європейські стандарти, залучити до галузі інвестиції. І паралельно посилити контроль держави за донорською кров’ю.

Доступність медичних препаратів

Ми вже зробили декілька кроків для того, щоб медичні препарати стали доступнішими та дешевшими.

Дозволили українським виробникам ліків починати розробку дешевших препаратів-генериків ще до закінчення дії патентів. Це має пришвидшити появу лікарських засобів в аптеках та, за рахунок конкуренції, зменшить вартість ліків. Внесли зміни до законодавства, заборонивши “вічнозелені” патенти, щоб виробництво дешевших аналогів не відкладалось на роки.

Наступний крок – ухвалення проєкту Закону № 3615-1 Про здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами у другому читанні.

Торгівля через інтернет – це майже завжди нижчі ціни, адже власник бізнесу не витрачає кошти на утримання торгівельного приміщення. Якщо законодавча ініціатива буде схвалена восени, то вже з наступного року торгівля медичними препаратами в інтернеті почне здійснюватися на законних підставах. Кожен покупець зможе сам перевірити, побачивши ліцензію на сайті, чи законно продають медичні товарі, чи ні.

Захист медиків

Навесні ми прийняли законопроєкт про введення 300% надбавки для лікарів, які стикаються з хворими на COVID-19, страхові виплати за настання інвалідності (ця частина закону не працює через те, що МОЗ не розробив підзаконні акти) та у випадку смерті. А з 1 вересня суттєво підвищили медикам зарплати.

Ми пропонуємо ще одну законодавчу ініціативу, спрямовану на захист українських лікарів – страхування відповідальності медпрацівників.

Сьогодні українські медики, отримуючи дуже невеликі зарплати, не захищені як від обґрунтованих, так і від необґрунтованих скарг. Лікарські помилки в такій складній сфері, звісно, виникають, тому нам необхідно захистити інтереси і пацієнтів, і лікарів. Хоча формально страхування відповідальності лікарів та медичних установ існує, мало хто ним користується.

Ми хочемо зробити страхування відповідальності медиків обов’язковим та дієвим інструментом. Мають бути чітко прописані всі процедури: порядок відрахувань, мінімальні страхові суми для різних категорій лікарів, порядок проведення виплат та інше.

Лікарське самоврядування

Наразі професійні медичні асоціації країни діють лише як об’єднання громадян та не мають важелів впливу на управління галуззю.

Лікарській спільності необхідно передати частину повноважень виконавчої влади. Наприклад, видачу дозволів на професійну діяльність. Але поки що відкритими залишаються питання формування органів лікарського самоврядування. Якою буде їхня структура? Повноваження? Механізми формування?

Комітет здоров’я нації пропонує ухвалити законодавчу ініціативу № 2445-Д про самоврядування медичних професій у першому читанні. І далі в межах робочої групи при Комітеті готувати документ до другого читання.

Адаптація законодавчої бази до європейських стандартів

Україна має зобов’язання щодо приведення нашої законодавчої бази до європейських стандартів. Під час минулої сесії наш Комітет розробив законопроєкт щодо зменшення впливу тютюнових виробів та захисту населення. Колеги подали декілька альтернативних законодавчих ініціатив. Тому була створена робоча група, яка підготувала єдиний законопроект № 2813-Д про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення споживання тютюнових виробів та захисту населення від шкідливого впливу тютюну.

Однією з основних пропозицій є визнання електронних сигарет і засобів для нагрівання – сигаретами. Також пропонується низка заходів для зменшення привабливості сигарет і введення заборони на їхній продаж особам, які не досягли 21-річного віку.

У свою чергу проєкт Закону № 3668 про реабілітацію осіб з обмеженнями життєдіяльності (друге читання) має встановити сучасні, європейські підходи до реабілітації пацієнтів. Наразі реабілітація розглядається лише як допомога пацієнтам, які вже визнані особами з інвалідністю. Ми пропонуємо спрямувати зусилля на запобігання інвалідності, запровадити ліцензування реабілітаційної допомоги, а кожному пацієнту розробити індивідуальний план лікування.

Першоджерело: Interfax-Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *