Новини

Які найважливіші завдання стоять перед керівництвом медичної галузі?

Перше – виправити недоліки другого етапу медичної реформи. Як зазначив вчора Президент, «плюси треба залишити, мінуси прибрати».

Друге – збільшити наступного року фінансування сфери охорони здоров’я до 5% ВВП, що дозволить НСЗУ об’єктивно та якісно розрахувати пакети гарантованих медичних послуг. Президент неодноразово підтримував нашу вимогу. Нещодавно нас публічно підтримав і керівник МОЗ.

Третє – підвищити зарплати лікарям та медичному персоналу, зупинити відтік кадрів, повернути медикам мотивацію підвищувати кваліфікацію та конкурувати за пацієнта. Тому сьогодні ми пропонуємо, щоб певна частина оплати за медичну послугу спрямовувалась на оплату праці лікаря та медичного персоналу. Лише таким чином повноцінно запрацює принцип – «гроші йдуть за пацієнтом».

Ці та інші стратегічні напрямки розвитку медичної сфери сьогодні обговорювали з новим керівником місії USAID в Україні та Білорусі Джеймсом Хоупом та директором офісу з питань охорони здоров’я USAID Беном Цинером.

Колеги висловили зацікавленість у тому, щоб і Національна служба здоров’я України, і державне підприємство «Медичні закупівлі України» продовжили виконувати свої функції. Адже саме розподіл повноважень між НСЗУ, МОЗ та ДП «Медичні закупівлі України» дозволяє створити систему управління, яка працює прозоро, ефективно та мінімізує корупційні прояви.

Як зауважив Джеймс Хоуп, вкрай важливо, щоб українське суспільство бачило, що державне підприємство проводить закупівлю медичних препаратів професійно та в інтересах суспільства. Це дасть громадянам сигнал, що кошти платників податків використовуються ефективно, дозволить повернути довіру до державних інституцій.

Представники USAID запевнили, що організація продовжить надавати Україні всебічну підтримку, зокрема, в таких глобальних питаннях, як розробка стратегії розвитку медичної галузі до 2030 року.

У нас дійсно великий простір для законодавчої роботи. Ми завершуємо розробку законопроєкту про громадське здоров’я. В ньому буде прописано створення нового державного органу, що займатиметься біологічним захистом країни та реагуватиме на розповсюдження інфекційних хвороб. Також члени Комітету здоров’я нації працюють над проєктом Закону «Про ліки та лікарські засоби». Зараз триває його обговорення, зокрема, з Єврокомісією.

Серед стратегічних цілей Комітету – впровадження моделі страхової медицини, розробка механізмів доплат та співоплат за медичні послуги. Тож допомога USAID може стати важливим внеском у модернізацію української сфери охорони здоров’я.